xcvbxc

איליה בר זאב

א. שמחה וצהלה –נשבר השיא העולמי לנשים בחצי מרתון. לאלו שקראו את הפרק שני – “ריצת המרתון וסביב לה” יבחינו בטבלה מס’1 שפולה רדקליף מחזיקה בתוצאה טובה יותר-1.05.40ש’. פניתי לעמית נאמן (חניכי לשעבר) והוא כ”שחיין” מוכר בכל מה שמתפרסם בעולם הבהיר את השוני : “המסלול בו רצה פ.רדקליף בבריטניה בין ניו קאסל לסאות’ שילדס נחשב ASSISTED משום שהירידה הכוללת היא קצת מעל פרומיל (מותר 21 מטר ושם זה 23 או 30). גם סוזן צ’פקמאי רצה מהר יותר מקייטאני- 65.44 בליסבון. תוצאה שלא הוכרה מסיבות דומות”.מעניין אם בנוסף לאי דיוקים במירוצים בארץ היינו צריכים גם להתמודד עם פרומילים בירידות ודי להזכר במירוצים משנות העבר בת”א ואיכות דיוקם. אגב- עמית נאמן קבע שם את שיאו האישי בחצי מרתון- 1.04.56 ש’ בשנת 1992 –לפחות תוצאה טובה יותר מהשיא העולמי לנשים, מה שלא בדיוק מתרחש כיום  בארץ אצל הגברים (פרט למוגס טסמה) השואפים לקבוע קריטריון B או A במרתון עצמו. מארי קייטאני הרשימה במקום נידח באמירות קטנה-(ראס אל ח’ימה). בהנחה שהמדידה תקנית לחלוטין אם במרחק ואם בחישובי הירידה הרי קצב הקטעים בדרך מרשים ביותר- 5 ק”מ – 15.18 , 10 ק”מ – 30.45 ,15 ק”מ – 46.40 ,10 מייל – 50.05 , 20 ק”מ – 62.26 ד’. – הלוואי עלינו, הגברים, בישראל 2011 . בין הגברים, שלושה ירדו מהשעה. האתיופי –דריבה מרגה-(59.25) ואחריו שני קנייתים- 59.45 ו-59.52 .

ב. “טעון שיפור”- זו הכותרת לכתבה באתר איגוד הא”ק מיום 29.1.2011 הכותב אורן בוקשטיין (דובר האיגוד). יום עצוב לקהל הישראלי והאמריקאי – ב”משחקי מלרוז”, ג’יליאן שוורץ (שלנו) החלה את עונת האולמות רק ב-4.24 בקפיצה במוט. הספורטאית בעלת האזרחות הישראלית והכסף הישראלי (שהוא בהיקף שלא היה בעבר במקומותינו) חיה בארה”ב, מתאמנת שם, ומתרגשת שם. זוכרים את שנות ה-80? האמריקאי (מזה שנים ספורות) ברנארד לאגאט הפסיד בריצת המייל לאתיופי דרסה מקונן (היו לנו בארץ גם דרסה וגם מקונן) וגרם לאכזבה נוטפת דמעות לקהל האמריקאי. לאחר ההשקעה בו של שנות דור, הקנייתי לשעבר מפסיד כאזרח במדינה שהמוטו העיקרי בה-” העיקר הנצחון” !

שנות ה-80 – סיפורו של עוז כץ ידוע- הישראלי (שירד בינתיים לארה”ב) נזרק לאשפתות לפני אולימפיאדת לוס אנג’לס 1984  בגלל תרגיל העוקץ של אזרח דרום אפריקאי ממוצא יהודי (מרק הנדלסמן) שלמד רפואת שיניים בארה”ב וסלל את דרכו לשם בתקופה שמדינתו היתה מוחרמת בגלל האפרטהייד. כל זאת בזכות אותם גורמים שהשתמשו בעובדת היותו יהודי והם גם פעילים בימינו אלה. לקראת אולימפיאדת מוסקבה -1980 חלה התעוררות אדירה בארץ. ספורטאים ,בעיקר אמריקאים נתבקשו לייצג את ישראל באותו תרגיל מוכר. מקצועות הא”ק הועשרו לפתע בספורטאים שלא הורגלנו בהם. מאמנים רצו לשדה התעופה לאמץ (לפני שיהיה מאוחר) מי מהם, לזכותם ואולי לזכות בהערכה מן ההפקר. אך אבוי – ברה”מ פלשה לאפגניסטן, מדינות המערב (פרט למעטות וביניהם אנגליה) החרימו את המשחקים במוסקבה וישראל הצטרפה אליהם. כל העלייה לשידרוג הא”ק הייצוגית של מוסדות הספורט (אז לא היו איגודים) נעלמה וכל אמריקאי חזר לכור מחצבתו. חבל רק שאסתר רוט -שחמורוב הפסידה הזדמנות אמיתית להפגין את איכותה 4 שנים לאחר מונטריאול ו-8 שנים לאחר מינכן מול הספורטאיות ה”נקיות” מסמים של “הגוש המזרחי”.

אסתר רוט שחמורוב

ג. “הוי ארצי מולדתי  הר טרשים קרח”- שאול טשרניחובסקי

ציטוטים מהתנ“ך:

“בראשית  ברא אלוקים את השמים ואת הארץ” –בראשית א’ א’

“להוציא לחם מן הארץ“- תהלים קד ד’

“והנה סולם מוצב ארצה”- ויקרא כח כג’

“ארץ הצבי”- דניאל יא טז

“ארץ זבת חלב ודבש”-שמות ג ח ….. וקריטריונים

“וכל עַם הארץ שמח ותוקע בחצוצרות”- מלכים ב  יא יד

הגיע הזמן שקריטריונים יושגו בתחרויות רשמיות, בינ“ל ,תחת עיניים אובייקטיביות וזה אולי יבטיח גם חזרה על אותה רמה בתחרות האמיתית. ההיסטוריה הרחוקה והקרובה יש בה סיפורים רבים מידי ולא נעימים לחלק מהיודעים את האמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>