xcvbxc

איליה בר זאב.

א. לא סמים עלינו

ואולי יותר מדי סמים. לשון מאריט הושעה (אלוף אולימפי ועולמי בריצת 400 מ’).  הוא “מבקש סליחה מהספונסרים(!), מהמשפחה, מהחברים. מבוכה השפלה, שגיאה טיפשית ואגואיסטית”. ומה איתנו, הקהל המרוחק מאבק הכוכבים ?

תחקיר סמים בספרד נוגע בצמרת. משטרה מעורבת, איגוד הא”ק (שם). מריון ג’ונס שזכתה כאתלטית השנה בשנים 1997,1998,2000 גרמה צער לכל חובבי הענף ואף ישבה בבית האסורים. הקיפו אותה בעלים ספורטאים לוקחי סמים, מאמנים הדוחפים לנצחון בכל מחיר ועתונות אוהדת (עד שנתפסים).

לאחרונה ביקרו בארץ שלושה ספורטאי עבר מפורסמים. אחד (וולרי בורזוב) שייצג את השיטה הסובייטית הידועה ביסודיות המפורסמת לחיזוק מעמד המפלגה עם האמירה המרקסיסטית-“המטרה מקדשת את האמצעים“. (שהחלה להשמע גם בארצנו על ידי ספורטאים שונים), האחרת –גבריאלה סאבו מרומניה, ספורטאית השנה בשנת 1999 ואלופה אולימפית מסידני ובאליפויות עולם אחרות. גברת סאבו היתה ידועה כמסתובבת בעולם עם צוות של רופאים, מאמנים ושומרים. איש מבין אלו שהכיר אותה מקרוב או ממרחק לא חשב שהיא צדיקת הדור. אירנה שבנסקייה היא “משלנו”, יהודיה ובעלת עבר מרשים אז לא נרמוז דבר בגנותה. (מזרח אירופה זו לא מלת גנאי) וחוץ מזה קישלובסקי לא תאר אותה בסרטיו הנוגים. אורות הפנסים זהרו בהדר יוסף.

הצעתי פשוטה – כל מי שנתפס בעברות סמים על פי התקנון יאסר למשך תקופה סבירה, ישלם קנס אדיר לכל מי שתמך בו כולל הקהל ויחד עם מאמנו/ה יעלמו ממפת הא”ק. כל השיאים האישיים ימחקו מטבלאות הסטטיסטיקה יחד עם השיאים הלאומיים והעולמיים. לא יתכן שבשנת 2010 עדיין שורצים שיאים בלתי הגיוניים (3000 מ’ נשים לדוגמה) בטבלת השיאים רק בגלל שהבנות הסיניות המסתוריות לא נתפסו על חם.

מי שסבור שספורטאי הנתפס במדינה כלשהי בעברות סמים אינו מעיד על שיטה “ממסדית” בסביבתו שיקום. מי שחושב שהמאמן אינו יודע דבר שישכב מצחוק.

ב. חצי מרתון

כל רץ מרתון מבין שיכולות יציבות וטובות במרחקים שונים ובעיקר בחצי המרחק (ולעתים יותר) מכינות פיזית ומנטלית את המעבר להתנסות במרחק המלא.

עד לפני שנתיים הישגי הרצים בחצי המרחק הופיעו בטבלת הדרגות עד רמת c. (כזכור יש אליפויות עולם במרחק זה כבר שנים רבות) . במידה ויש תמיכה כספית לבעלי דרגות זה איפשר לרצים שונים לעבור למרתון בצורה טבעית ולהתחיל עם תוצאה המתאימה יחסית לכושרם. חצאי מרתון מספר פעמים בשנה לא מתישים את המערכת הגופנית כבמרתון. אימונים מותאמים יכינו את הרצים באופן טבעי.

איכות משתפרת בחצי המרחק מקרינה גם על איכות הריצות הקצרות יותר במסלול ובצורה חיובית.

חבל שהורידו זאת מטבלת הדרגות וכך הטילו על אגודתו של מוגס טסמה לשאת בעלויות מחנות האימונים להם הוא נדרש, ובעלויות נוספות. אם יזכה להתפתחות מקצועית מבוקרת ותמיכה אמיתית יתכן ורץ בסביבות 2.10-2.12 יניע את הדור הבא במרתון בעשור הקרוב.

בטבלת השיאים עד יום שישי האחרון הוביל היילה סאטאין עם 63.43 ד’ משנת 1997 בת”א. אחריו דב קרמר עם 63.56 ד’ משנת 1993 במילנו.

מי שהכיר את שיטות המדידה בת”א בעשור הקודם יטיל ספק גדול בדיוקם ויחד עם החיתוכים הבלתי נסבלים בתוך המסלול העירוני (עד היום) הרי הייתי מעדיף את מילנו.

מי שהיה באירועי ריצה בעולם הבחין בקפדנות המדידות במירוצי עיר. אפילו לא ניתן לחתוך בקטעי רחוב בגלל המחסומים שמונעים זאת.

שיאים נוצרו כדי להמחק. אירגון אירוע בסדר גודל של למעלה מ-2000 איש מחייב חשיבה ארגונית מודרנית. אירועי ריצה בעולם עם עשרות אלפי אנשים עוברים ללא  בעיות. רצי האיכות מאורגנים בנפרד. הרצים האחרים מזנקים בלי להפריע ועוברים את השטיחים לביקורת זמנים מהזינוק ועד הסיום. האם ניתן גם במירוץ ” עמק המעיינות” לארגן אחרת? התשובה היא כן! רק צריך לזכור את האמירה-סוף מעשה במחשבה תחילה. מסכן הכרוז והמארגן המתחנן לרצים לנוע לאחור ואיש לא מגיב.

דיוק מרחק במדידת המסלול הוא דבר בסיסי ומחייב, אחרת כל שיא הוא בחזקת אולי כן ואולי לא – אך הוא לא חוקי.

ג. ריצה כעונש

כמה פעמים קראתם בעיתון  שמאמן כדורגל העניש אחד משחקניו לרוץ סביב המגרש בגלל הפרת משמעת או העדר חוזה ברור עם ההנהלה. עונש. חלקם מומחים פופולארים, מאמני קבוצות ונבחרות, מפרשים ומתפעלים מכושרם של האחרים בערוצי הספורט.

הריצה נחשבת כאירוע שולי גם אם האפשרויות לגוון את צורת הביצוע (כדי לא לשעמם) הן רבות. אפילו יש המודדים את המרחק ששחקן עובר במשחק עצמו.

אני נזכר שב-1970 הייתי עם יובל וישניצר בלונדון באיצטדיון אחת הקבוצות הבכירות כדי שיקבל טיפול לאחר שמתח שריר באליפות אנגליה בטרם תקופת הטרטן, (יוסל’ה מירימוביץ עזר). היתה זאת תקופת הכנה לליגה ושחקני ארסנל באו בחליפות לאימון. התלבשו, הובלו על ידי אוטובוס למרחק של כ- 15 ק”מ מחוץ למגרש האימונים וביצעו ריצת רצף בסיסית אל מגרש האימונים. לא עונש. אימון. במגרש ממשיכים בפעילות נוספת.

ראו אותם גם כיום, כיצד הם רצים 90 דקות ויותר ללא אבדן יכולות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>