xcvbxc

מאת איליה בר זאב, 2008

א. “מרתון הכנרת” הראשון או בשמו הלועזי – THE 1ST SEA OF GALILEE MARATHON נולד בייסורים בשנת 1977, שנת יסוד מועדון “איילות” על ידי כותב שורות אלו יחד עם דודיק אייגר ועו”ד עמוס וויצמן. המרתון כיום ע”ש העיר המארחת –טבריה. אתם ,הקוראים, תחליטו איזה שם יפה יותר. מועדון “איילות” (בגלגולו הקודם) נוסד על רקע הפוליטיזציה של הספורט בארץ (שלטון מֶרְכְּזֵי הספורט). כל מי שלא שייך יסבול בצורה זו או אחרת. לידת העכוז של המרתון (כולם הפנו את אחוריהם למימוש הרעיון) היתה קשה. תהליך ההריון החל כאשר הייתי עם הרץ דני משרקי במרתון של אתונה בראשית  שנות ה-70. קבוצת רצים גרמנית מהעיר בון ובהם הרץ שניצח את המרתון הראשון (ורנר דורנבאכר) העלתה את הרעיון והוא החל להבשיל במוחי וזכה לעידוד מחברי , ד.אייגר וע.וויצמן. כאשר רצינו לעבור למימוש מעשי, נתקלנו בחומות של ציניות מצד הגופים העשויים וצריכים לעזור בגלל המימד הבינלאומי. האם ניתן למועדון שאינו שייך למרכז כלשהו גם לארגן וגם להנות מיוקרה אפשרית ? כך היתה החשיבה של הממסד.

בתחילה. המועצה האזורית “עמק הירדן” קיבלה הוראה חד משמעית ממרכז “הפועל” שלא לשתף פעולה ולא לעזור בכל דרך שהיא. בהמשך התגייסו לעזרה אמנון גור ובארי שור. כאשר הבינו הגורמים הנ“ל שאנו נחושים לארגן את המרתון בכל מחיר החל מו”מ ונרגעו רוחות המלחמה, המרתון קיבל גושפנקא רשמית על ידי רבנות הספורט הישראלית.

ב. נקודת הזינוק היתה ליד כפר נחום (מקום קדוש לנוצרים) והסיום בתוככי עין גב. טבריה היתה תחנת מעבר ושוממה להחריד. מדידת המסלול היתה כפי שהתאפשר באותם ימים –על ידי מכונית . מדוייק ? לא בטוח. עד שעת חצות של ערב המרתון צבעתי את סימני נתיב הריצה ובבוקר קמתי לרוץ בעצמי את המרתון הראשון של חיי (ולא האחרון). מכפר נחום בכוון גנוסר, ישנה עלייה קשה  ולפני טבריה עוד עלייה לא קלה. בחלק המזרחי (כידוע לכולם גם היום) נושבות רוחות שלעתים מסכסכות את הרגליים ומכופפות את מטעי הבננות לצידי הדרך.

טקס הסיום התקיים בעין גב ולא אהבתי אותו.  נתתי גם ביטוי לחוסר אהבתי ומאז עברו שנים . הר בהר לא פוגע, אנשים נפגשים ולימים רצתי יחד מרתון נוסף ובידידות עם נשוא זעמי.

ג.  90 רצים נרשמו למרתון הראשון. ונקבעו בו עובדות היסטוריות יאיר קרני עשה הסבה ראשונה למרתון – 2.39.01 ש’ וזכה במקום ה – 8 כראשון מבין הישראלים. (מכתב תודה ממנו שמור אצלי עד היום). זהבה שמואלי רצה את המרתון הראשון בחייה (האשה הישראלית הראשונה להתמודד עם אתגר זה) וסיימה במקום הראשון- 3.02.58ש’. מכאן תמשיך לקריירה ארוכה  ומוצלחת. אחותה מזל שלום היתה שנייה – 3.48.18 ש’ וגם היא בהמשך קבעה הישגים יפים. שם טוב סבג (כיום שגיב) סיים במקום ה-25 – 3.27.27 ש’ וב – 1984 ייצג את ישראל באולימפיאדת לוס אנג’לס. יוסף צברי מעין גב,אחד הרצים הבכירים של ישראל בשנות ה – 60 ניסה את כוחו וקבע – 3.32.53 ש’ (ב-1960 הייתי מציל בחוף עין גב והוא משך אותי לריצות אל פיסגת הסוסיתא וחזרה דרך שדות חרושים בחריש גבוה – אז עוד הסורים ישבו מעל). צברי סיים שלישי בין הותיקים ואנוכי רביעי – 3.33.53 ש’ (גם אז הייתי וותיק).

במקום הראשון בין הותיקים – האגדה, אליהו קומאי – 2.53.38 ש’.

הרץ הקולומביאני, גודוי, עלה בדרך על רכב הטלויזיה, ירד בהמשך, המשיך לרוץ וכמובן נפסל. מעניין האם הוא ניסה למכור משהו ממוצרי ארצו בדרך.

במקום הראשון בין הגברים – ורנר דורנבאכר ( גרמניה) 2.19.33 ש’.

שני – מאכס קולבי (אנגליה) 2.21.11 ש’

שלישי – מיכאל שפטל (גרמניה) 2.22.29 ש’

שני בין הישראלים אחרי י.קרנירפי דותן – 2.39.13 ש’ ממש צמוד לקרני.

שלישי – דני משרקי – 2.44.32 ש’.

רביעי – דוד ספטרו – 2.48.03 ש’.

חמישי – ארתור צימרמן – 2.48.54 ש’.

שישי – בארי שור – 2.52.32 ש.’

בדירוג הקבוצתי זכה מועדון “איילות”- מועדון ישראלי לרצים ((IRC על ידי הישגיהם של רפי דותן+דני משרקי+דוד ספטרו

שמות נוספים לטובת הדור ההוא: עמוס וויצמן – 3.02.10 ש’.

שאול לדני – 3.51.59 ש’.

יורם אהרוני – 3.37.43 ש’.

קורט וול מגרמניה (שדחף אותי לארגון המרתון) – 3.41.51 ש’.

ועוד רבים אחרים.

75 רצים סיימו את המרתון מתוך 90 שנרשמו. סרט טלוויזיה בן 90 ד’ צולם על ידי ירין קימור והוקרן על ידי הערוץ היחידי אז.

מאז ועד היום עבר המרתון גלגולים שונים. מקומות זינוק והגמר שונו. רק הרוחות של ילדותי, ממזרח לקיבוץ גנוסר עדיין מאיימות ולעתים מקיימות.

בהצלחה לכל הרצים/ות במרתון 2009 כאשר אין כבר רוחות מלחמה-

“מלחמה שאף פעם לא די לה” מתרחשת עכשיו לא רחוק מביתי.

תודה לדודיק איגר, עמית נאמן, אנטוניו סנטורי על עזרתם באיסוף הנתונים.

One thought on “המרתון הבינלאומי הראשון בישראל”

  1. ראשית אני שואל בשלומך אם שכחת אותי חידוני התחנך יזכירו לך לפעמים הייתי לוקח אותי בטרומפלדור עד קסטינה דברתי עם חבר שלמה בן גל אמו גרה ליד הורי דווקא היום החלטתי לקחת את עצמי ולחזור לספורט נרשמתי לחדר כושר הייתי בשנים הללו להקים חברה בתחום שוק ההון רצתי את המרתון בלונדון 1982 ב2:46:57 זכיתי אחרי כן בכמה מרוצי שדה אחרי כן התחתנתי אב ל4. גר בתקרית ים חזרתי לכור מחצבתי תודה על האימונים וקראתי שאתה כותב שירים אשמח ממך לדעת היכן רוכשים את הספרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>