xcvbxc

מבוא (נחשון):

בעקבות קביעת שיא עולם של 2:02:57ש' לריצת המרתון, בברלין 2014 על-ידי דניס קימטו, התעורר מחדש הדיון בשאלה עד כמה אנו קרובים לראות תוצאה של 2:00ש' למרתון.  בעקבות הדיון בין הפרשנים, פנה איליה לניתוח המקצועי המפורט, המבוסס על הידע והניסיון העשירים שלו, והתוצר הוא שלוש רשימות מאירות עיניים.

איליה מנתח את השאלה מהזווית של המאמן, כשאלה מעשית ולא תיאורטית.  הדגש איננו על השאלה "אם" או "מתי" (המעסיקה את הפרשנים) אלא על ה"איך".  האוהדים סקרנים, מתפעלים, מנתחים ומנחשים.  המאמן, באמצעות שילוב בין המדע, הנסיון הפרקטי וגם קורטוב של אמנות, מחפש את פריצת הדרך, את הפתרונות.

כשהשאלה הפופולרית של המרתון בשעתיים ברקע, מתאפשרת לנו הצצה לגישת האימון של איליה בכללותה.  זו כמובן הזדמנות מרתקת ללמוד.

הרשימה הראשונה, המתפרסמת כעת, מניחה את נתוני הרקע ומספר הנחות אובייקטיביות על בסיסן, ביחס ליכולות החזויות של טובי הרצים בעולם כיום.  היא מנתחת את "טווח האפשר".

הרשימה השניה – "בעקבות השולחן העגול" – היא רשימה שנולדה לפני כמה שנים במהלך התכתבות ביני לבין איליה, בעקבות דיון שפורסם באינטרנט שהשווה בין עקרונות האימון של המאמן הניו זילנדי ארתור לידיארד (המאמן החשוב והמשפיע ביותר בשנות ה – 60 וה – 70) לאלו של המאמן האיטלקי רנאטו קאנובה (מחשובי המאמנים כיום).  רשימה זו תניח את הרקע להבנת עיקרי תפיסת האימון של איליה, בדגש על ההתפתחות והחידושים של השנים האחרונות.

גולת הכותרת תהיה הרשימה השלישית בסדרה, שכותרתה "דרכי אימון אפשריות בדרך למרתון בשעתיים".

נצא לדרך…

ilyapic

האם יש סיכוי לריצת מרתון מתחת ל-2 שעות?

כן! אבל…

חלק ראשון- נתונים אובייקטיבים

 טבלה מספר 1 (ע"פ טבלת ההישגים של רצי הצמרת וטבלת הניקוד הרשמית) (לחצו על הטבלה כדי להגדיל)

ilyatable1

 

הערות לטבלה מס' 1

 א. בהנחה (מוטעית לדעת אחדים) שבתחום הריצות למרחקים גורמי הסימום והשימוש באמצעים לא חוקיים אינם דומיננטים, ננסה לבחון את האפשרויות בכלים מדוייקים יותר על פי הישגי הרצים המובילים בריצת המרתון. איני תמים, טבלת השיאים בא"ק רוויה תוצאות בלתי אפשרויות. אך אין צורך להניף מייד את דגל השימוש בסמים, מעין תירוץ לאי יכולת(מאמן/ספורטאי) להתקרב לרמות הגבוהות.

ב. כל הנתונים האובייקטיבים נלקחים מטבלאות הניקוד הרשמיות (אם כי,לפעמים, גם אני מתקשה להבין את מומחיותם של אלו המחשבים את הניקוד, את המתאם שבין 100מ' ק.למרחק ריצת מרתון ומרחקים אחרים.) נניח לכך, זה מה יש.

ג. 57 נקודות מפרידות בין ניקוד ההישג הטוב ביותר במרתון (ספט' 2014) לבין תוצאה שמתחת לשעתיים-1.59.59ש'. האם ניתן לצמצם הפרש כזה? לדעתי כן.

ד. בטבלת שיאי העולם הקיימים כדאי לשים לב לניקוד הגבוה של ריצת 10.000מ' חצי המרתון (+20 ק"מ) יחסית לניקוד תוצאת המרתון החדש. וכן, הפער הלא גדול מניקוד תוצאת מרתון מתחת ל 2ש'. חבל שמזניחים לאחרונה את ריצות ה 10.000 רק כדי לעשות כסף נוח (לרץ ולסוכן) במרחקים כגון חצי מרתון, פרט למרתון.

ה. כל שיפור במרחק ה"קצר"-10.000 מ',עשוי להשפיע על איכות הריצות שבין 15 ק"מ ל 30 ק"מ. כל ריצת 10.00 ק"מ מושפעת מאיכות התוצאה ב 5000מ' ומטה. פירמידת האיכות האידיאלית שייכת להיילה גבריסילאסי. חבל (אולי) שהחל באיחור את נסיונות המרתון.

ו. כדי למנוע אי הבנות, הניקוד למרחקים שמתחת למרתון (10 ועד 30 ק"מ) הוא לפי הטבלה הרשמית. וניקוד של 1348 נק' לכל מרחק כנ"ל אינו מעיד על הקצב הרצוי למרתון אלא על נתון שאומר לכאורה: אם בנתוניו של רץ מסויים יהיו תוצאות כאלו יש סיכוי סביר שבאימונים מתאימים יוכל להתמודד עם קצב של 2.51ד' לק"מ במרתון.

kimettomutai

(שיאן העולם דניס קימטו, 2:02:57ש' ממרתון ברלין 2013, לצדו של ג'פרי מוטאי, שקבע 2:03:02ש' בסיוע רוח גב, במרתון בוסטון 2011 ומחזיק גם בשיא המסלול של מרתון ניו יורק.  Photo attribution: "Berlin marathon 2012 buelowstrasse between kilometers 36 and 37 30.09.2012 10-51-10" by Dirk Ingo Franke .  במרתון ברלין 2012 (בתמונה) שימש קימטו כמכתיב קצב עבור מוטאי, והחזיק איתו עד לסוף, כשהוא מסיים שניה אחת בלבד אחריו).

 טבלה מספר 2

ההישגים האישיים  של 5  הרצים שירדו מ 2.04 ש' במרתון במרחקים שונים:

ilyatable2

 הערות לטבלה מס' 2

א. 8 תוצאות מתחת 2.04 ש' במרתון הושגו נכון לעכשיו (אוקטובר 2014), על ידי 5 רצים.   4 מקניה ואחד מאתיופיה. כ 275 רצים קבעו 458 תוצאות מתחת ל 2.08 ש' במרתון. (אם לא התבלבלתי בספירה) כ 230 מהן נקבעו על ידי רצים קנייתים.

ב. בולט בייחודו הרץ החמישי-היילה גברסילאסי האתיופי, שלזכותו תוצאות בכל מרחק מ 1500 ומעלה. בגיל 35 קבע את הישגו הטוב ביותר במרתון. כיום הוא בן 41. יתכן ומעט באיחור. סביר שבפירמידת ההישגים המרשימה שלו הוא היה הרץ האידאלי למרתון מתחת ל2ש'…לו היה בן 30 (+ -). אם מחשבים את הממוצע שלו לק"מ  בצירוף כל המרחקים עד 10.000ק"מ, מקבלים ממוצע של –2.32ד'. נדיר.

ג.כל  שאר הרצים , שהצעיר ביניהם עוד לא בן 30 והאחרים מבוגרים אך במעט, לא הרבו לייצר תוצאות איכות במרחקים "הקצרים". אפילו ב-10.000ק"מ מיעטו להשתתף וכן, במרחקים שמתחת לכך. כנראה בגלל שיקולים כספיים של סוכן ורץ. מקצועית, חבל.

ד.אין זה אומר שלא היו מסוגלים לקבוע תוצאות איכותיות במרחקים "קצרים" אך בשביל מה להתאמץ?

ה. מבחינים מייד עד כמה כל חמשת הרצים מחזיקים בתוצאות כמעט זהות בריצה ל 30 ק"מ. (כנראה וזה נלקח כקצב ביניים בתחרות) לפיכך, כדאי לבדוק את ההישגים מריצת 15 ק"מ ועד 30 ק"מ ולהשוות נתונים.

 ונעבור  לטבלה מס' 3

ממוצע לק"מ של ס"ך התוצאות שקבעו 5 רצי צמרת המרתון מ 15 ק"מ ומעלה (15+20+21.1+25+30 ק"מ):

ilyatable3

 הערות לטבלה 3:

א. ס"ך הריצות (במצטבר) הוא 111.1 ק"מ.

ב.אנו מבחינים כי גם במרחקים אלו קיימת עדיפות להשתתפות רצים בחצאי מרתון (בגלל הכסף) על פני ריצות ארוכות יותר או קצרות יותר-15-20 ק"מ.

ג. כל התוצאות ע"פ הרשום באתר ההתאחדות הבינ"ל לא"ק לזכותו של כל רץ.

ד. ניתן להבחין שהממוצע לק"מ "כמעט" זהה. הממוצע שנוצר כאן מתאים לקצב ריצה מתחת ל 2ש' במרתון (דרך אימונים מתאימים) ולכך יש השלכה לצורות האימון הרצויות. (יפורט בחלק שני).

ה. לדעתי יש חשיבות מקצועית גבוהה למרחקי תחרות של 15  ק"מ ו 25 ק"מ- האחד מחדד את היכולות מעט מעל 10 ק"מ, מעיד ללא מעבדה על שיפור בסף חומצת חלב. והשני משקף את איכות סבולת הקצב מבלי להתיש את המערכת הגופנית.

תגובות לפוסט, דיון והבהרות נוספות של איליה – בדה באזר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>