xcvbxc
hippochase

מאת:  נחשון שוחט (18.12.11)

(בהשראת אל”מ אליעזר טולדנו, מח”ט עוצבת הנשר)

את ההבדל בין “הפתעה בסיסית” ל”הפתעה מצבית” אפשר להמחיש כך:  אם אתה חוזר הביתה ומוצא את אשתך במיטה עם גבר זר, בשבילך זו הפתעה בסיסית.  בשביל אשתך, לעומת זאת, זו הפתעה מצבית.  זוהי “אנקדוטת וובסטר” הידועה, שלפיה התגובה של האשה הבוגדת למראה בעלה היא “You surprised me”, ואילו הבעל (וובסטר היה הסופר והיזם של מילוני וובסטר הנפוצים, שמן הסתם  הקפיד לברור היטב מילותיו) השיב:  “you astonished me", ללמדנו על קיומם של שני סוגים נבדלים של הפתעה, בשתי רמות נפרדות של תודעה.  מנקודת המבט של הבעל הנבגד, כל עולם המושגים והנחות היסוד קרס ברגע אחד, באופן בלתי-צפוי.  נחשפה בפניו באופן פתאומי מציאות שאותה לא הכיר, שאותה לא העלה על דעתו ושהוא לא יכול היה להתכונן אליה.  אולם עבור האישה – ההפתעה היתה עניין מצבי בלבד, בסך הכל טעות נקודתית בהערכת הנתונים, תרחיש מציאותי שהיא היתה יכולה וצריכה לצפות את התממשותו (במוקדם או במאוחר).

דיון מרתק בתופעת ההפתעה הבסיסית מצוי בספריו של ההיסטוריון הצבאי ד”ר צבי לניר, וקראו למשל, כאן.

העצה שאני רוצה לכתוב עליה הפעם, היא ש”הפתעות”, במרתון ובאימונים לקראתו, הן כמעט תמיד הפתעות מצביות, ולא הפתעות בסיסיות, ומכך נובע לקח חשוב, וגם (בעיקרו) אופטימי.

בשיחות שאני מקיים על ההכנה למרתון, אני מקדיש כמה דקות לקראת הסוף, לכמה משפטים על “גבולות הבירבור”, על ההתמודדות עם התחושה של רצים רבים שכל העסק הוא מעט ‘overwhelming, ובתור שכזה מועד לטעויות.  הוא כזה, בעיקר בגלל שנוטים לסבך אותו הרבה מעבר לצורך (אבל זה כבר נושא אחר).  עלה אצלי הרעיון לדבר על מושג ההפתעה, בגלל שהרבה מאד פעמים אנחנו שומעים את התיאור הדרמטי של ההפתעה:  “הרגשתי ממש מעולה ופתאום נגמרתי”, “הרגשתי מצוין אבל אז נתפס לי שריר/ נפצעתי”, וכמובן ישנה התופעה המוכרת, שבמהלך האימונים הפציעה מגיעה בדרך כלל דווקא כשאנחנו מרגישים בשיא הכושר וששום דבר לא יוכל לעצור אותנו. או כאשר אחרי שבועות רצופים של אימונים מוצלחים התקדמות ותחושת אופוריה, מגיעה פתאום  – ובתזמון הגרוע ביותר – תחושה של לאות, עצירה במקום, חוסר חשק (ולעתים ירידה ביכולת).

אני רוצה להגיד שההפתעות האלה הן כמעט תמיד “הפתעות מצביות”, ולא “הפתעות בסיסיות”.  הן לא כוללות שינוי מהותי במערך ההנחות והנתונים.  בדיעבד, אם אנחנו כנים, אנחנו מבינים שהן לא אמורות היו להיות הפתעות בכלל.

כשאנחנו נפצעים, חצי יושבים- חצי שוכבים עם פרצוף מיוסר, מרוחים במשחות מדיפות ריח, עטופים בקרח ומתרגלים RICE, תמיד הרי נוכל לשים את האצבע על אותם יומיים-שלושה שבהם לא התאפקנו.  שפעלנו בניגוד לשיפוט.  שהגזמנו.  או שהתעלמנו מהאיתות הברור שקיבלנו.

כשאנחנו מפקששים ב”תזמון” – אחד האלמנטים החשובים ביותר בהכנה למירוץ מטרה שאליו נרצה להגיע ביכולת שיא – הידיעה שאנחנו לוחצים מוקדם מדי, או לא מאפשרים שבועות להתאוששות והסתגלות לפני הדחיפה הבאה קדימה – הרי ליוותה אותנו בזמן אמת, מדובר בתסריט סביר שהיינו מודעים לו ובסך הכל התממש (למרבה “ההפתעה”).

והחשוב ביותר, אי-ההצלחה במרתון עצמו היא רק לעתים נדירות “הפתעה בסיסית” (במובן של שינוי קיצוני במערך הנתונים).  ברוב המקרים, ההפתעה במרתון נובעת מטעות, שמקורה או בחוסר משמעת או בחוסר כנות. מדוע חוסר כנות?  אם לא התאמנו מספיק, ובעיקר אם נסחפנו למטרה אופטימית מדי, ל – wishful thinking, וכמו מארי קייטאני במרתון ניו יורק האחרון (שהחליטה לפתוח בקצב שיא עולם…), ניצחנו בעצם את עצמנו.  חוסר משמעת?  כי זה ממש לא מעניין שאתם מרגישים “פנטסטי” בק”מ ה – 14 למרתון.  לא, זה לא הזמן “ללכת על זה”, זה לא הזמן להמציא חלום חדש.  זה הזמן להתרכז, לחסוך מאמץ.  זה הזמן של המשמעת.

העצה הזו איננה הטפה.  היא לא באה לזרות מלח על הפצעים של מי שטעה.  להיפך, היא מציעה לקח מאד אופטימי וחיובי.  פסיכולוגית, נוח לנו הרבה יותר לפרש את התקלות כ”הפתעה בסיסית”, כמשהו שלא היינו יכולים ללמוד או להתכונן לקראתו, ובכך למנוע אותו.  נוח לנו להסיר אשמה.  אבל מבחינה מעשית, דווקא ההבנה שמדובר בהפתעה מצבית מחזירה לידינו את השליטה.

nachshonwodage

(הרהור: אם אתה מוצא את עצמך כתף אל כתף עם זבדיה וודג' הגדול באליפות ישראל במירוצי שדה, זו הפתעה בסיסית או הפתעה מצבית? התשובה היא מצבית כמובן, וודג' פשוט עשה אימון לפני חצי מרתון עין גדי למחרת)

ביחס ל”הפתעה הבסיסית”, ה”הפתעה המצבית” מאפשרת לנו שלושה יתרונות משמעותיים, שכדאי מאד לנצל אותם:

הראשון הוא כמובן שמי שלא בוגד גם לא מפחד להיתפס.  ותחשבו על זה, לאו דווקא לשלילה.  זאת מנטרה שאני חוזר עליה.  מירוץ המטרה/המרתון צריך להפחיד רק את מי שיש לו סיבה לפחד, רק את מי שיש לו ליקויים בהכנה.  מי שעבר את כל התהליך, מי שיכול להסתכל אחורנית שבועות וחודשים ולראות בעצמו את התשובה, רואה לפניו רק דבר אחד:  הזדמנות.  רמת הסבירות של התממשות ההפתעה המצבית רשום שם הרי בבירור, ביומן האימונים.

היתרון השני הוא השימוש בדרך המקובלת לצמצום שכיחותן של הפתעות מצביות:  מודיעין טוב יותר ופרשנות כנה ומלאה יותר, ויצירת מערכות של “התרעה מצבית”.  כמו שאמרנו – משמעת וכנות.  התייחסו את תהליך האימון כאל תהליך מתמיד של משוב.  אל תדבקו למספרים בתכנית רק בגלל שהם רשומים בטבלה, אלא אפשרו לתהליך להיות דינמי, דו-כיווני.  התאימו את קצב ההתקדמות להסתגלות.  הקשיבו לגוף – הוא יגיד לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת.  שימו לב לשינויים בנתונים.  אל תתעלמו מהתרעות.  התייעצו עם מי שצריך (בדגש על אנשי מקצוע).  ואם יש חשש אפילו קטן לבירבור, עצרו, חזרו לאחור, וודאו שאתם יודעים איפה אתם, ותקנו ציר אם צריך.  הבעיה של רובנו איננה שמערכות “התרעה מצבית” אינן קיימות, אלא שלעתים קרובות מדי אנחנו מעדיפים להתעלם מהן ולהכריז על התרעת שווא.  את סיכון ההפתעה המצבית נוכל להקטין גם באמצעות תהליך נכון, זהיר ומבוקר של קביעת קצב המטרה למרתון, ועל זה תוכלו לקרוא כאן.

היתרון השלישי בהפתעה המצבית הוא שאם קרה שהתרחשה ההפתעה, אז שוב הרבה יותר קל להפיק את הלקחים הנכונים בעקבותיה.  ההפתעה הבסיסית חושפת פער רלוונטיות במידע, קונספציה שגויה, תפיסת יסוד שאיננה נכונה.  היא מערערת את הבטחון, היא מחייבת Reset כמעט מוחלט, ולאן לא פשוט להתאושש ממנה.  לעומת זאת, התחקור של ההפתעה המצבית מחייב תכונה אחת עיקרית:  אמינות.  ומכאן שגם היכולת לתקן שגיאות ולשפר את הביצוע בתחרות הבאה, או במחזור האימונים הבא – גם היא כולה בידינו.

הסבר לתמונת הכותרת:

אם זה קורה לכם בקניה – זו הפתעה מצבית.  אם זה קורה לכם בטבריה – זו הפתעה בסיסית.

בהצלחה לקראת מרתון טבריה, ושכל ההפתעות תהיינה לטובה!

 

2 thoughts on “הפתעה בסיסית מול הפתעה מצבית”

  1. טוב כרגיל אצל ד״ר נחשון כל מילה בסלע!!! כל מילה נוספת רק תיגרע כ״כ ברור ופשוט.

    רק לפי הכתיבה שלו רואים עד כמה נחשון הוא בעל ניסיון במרתון . רבותיי חובה עליכם לקרוא ולהפנים .

    המרתון אינו עוד מרוץ ל 10 או 15 או 20 ק״מ , זהו סיפור שונה לגמרי, במרתון לא מספיק הכושר הגופני . לנסיון יש

    ערך מוסף חשוב ביותר , ולכן חשוב שתאמצו ותחשבו על מילותיו של נחשון גם בעת המרוץ עצמו . בטוחני שמי שיאמץ ויפנים זאות הדבר יהייה לו לעזר רב במירוץ עצמו . במיוחד לרצים חסרי הנסיון .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>